środa, 8 czerwca 2016

Co kryje w sobie sejm?

Przede wszystkim kryje bardzo zadbaną zieleń, ciekawą architekturę, dość staromodne wnętrza, fragmentami jakby zatrzymane w latach 70. i piękne rzeźby mało pamiętanego artysty.




Jan Szczepkowski - wybitny artysta, choć wydaje mi się, że obecnie znany tylko mieszkańcom Milanówka, bo stamtąd pochodził i tam jest jego muzeum - to jeden z twórców, o których warto wiedzieć i którego prace są częścią architektury najstarszych budynków sejmowych. Być może jego prace zauważają też bywalcy sejmu, choć zaobserwowałam, że zazwyczaj szybko chodzą wpatrzeni przed siebie lub w rozmówcę.

Jan Szczepkowski był uczniem wybitnych polskich artystów - Konstantego Laszczki i Jacka Malczewskiego, a także wielu mistrzów szkoły francuskiej po 3 letnim stażu w Paryżu. Ciekawe, że na początku dwudziestego wieku większość polskich artystów studiowała także w Paryżu jako w mekkce artystycznej. Może wtedy było tam bliżej? Mentalnie.

O jedną z jego prac wyróżnioną Grand Prix w 1925 r. w Paryżu walczył rząd francuski i król szwedzki. Chodzi o snycerki ołtarz  z kapliczki Bożego Narodzenia. Oryginał jest obecnie w kościele w Dourge, a replika w Muzeum Narodowym w Warszawie.

            (zdjęcie repliki ołtarza, z materiałów Narodowego Muzeum Narodowego w Warszawie)

Wykonał płaskorzeźby,które zdobią elewację sejmu, a od 2012 kilka jego płaskorzeźb można oglądać m.in. w Domu Poselskim.

Myśl twórcza (Prawica i lewica), jedna z kwater fryzu okalającego salę posiedzeń Sejmu, Jan Szczepkowski, 1927-28, częściowo rekonstruowane 1946-47. Fot. Szymon Rogiński, http://beczmiana.pl/orientuj_sie,1138,figury_retoryczne_warszawa_do_1110.html

A to kilka innych smaczków wnętrzarskich:

   Sejm RP, budynek główny, detale: poręcz z głową węża (balustrada wokół hallu głównego), zdjęcie wykonane 24 stycznia 2007 roku, autor: Piotr VaGla Waglowski.

 Sejm RP, sklepienie sali plenarnej, zdjęcie wykonane 24 stycznia 2007 roku, autor: Piotr VaGla Waglowski.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz